تحلیل آمار سایت و وبلاگ
 
 
 • كانال رسمي تلگرام شرکت حفارماشین شیراز راه اندازي شد
 • با مدیر عامل حفار ماشین شیراز در ارتباط باشید
 • یونگ : حفار ماشین دوست و امین لیوگانگ است
 • یکی از قدرتمند ترین چهره اقتصادی چین فاش کرد : دلایل انتخاب حفار ماشین به عنوان وفادارترین نماینده لیوگانگ
 • اظهار نظر برخی از مدیران و کارشناسان حوزه صنعت پیرامون بکار گیری کالاهای چینی:استفاده از ماشین آلات چینی آری یا خیر؟
 • مهندس عباس صفری : لیوگانگ برتر از کوماتسو و کاترپیلار
 • مهندس زندی: بولدوزر های درستا قدرتمندتراز کوماتسو و کاترپیلار است
 • نشست صمیمی مدیران ارشد حفارماشین با مشتریان استان کرمان
 • تدارك گسترده ليوگانگ براي نمايشگاه بين‌المللي ماشين‌آلات چین
 • لیوگانگ جزو 50 برند برتر چین شناخته شد
 • ورود دامپتراک 45 تني ليوگانگ به کشور
 • رئیس هیئت مدیره گروه لیوگانگ:لیوگانگ به خاطر مدیری چون افراسیابی به خود می بالد

جهت مشاهده تصویر بزرگتر، روی آن کلیک کنید.

ماشین‌هایی که زود پیر شدند سه شنبه 1393/04/10 - 

گزارشي از دلالي ماشين‌آلات دست دوم معادن؛ ماشین‌هایی که زود پیر شدندسایت رسمی شرکت حفار ماشین شیراز-از ماشين‌آلات و تجهيزات معدني مي‌توان به عنوان بازوي اصلي معادن كشور نام برد؛ بازويي كه در چند سال اخير و به‌واسطه مشكلات اقتصادي حاصل از اعمال تحريم‌ها هم‌اكنون از قدرت اجرايي كافي برخوردار نیست و معدنكاران براي تامين و رفع نيازهاي خود به اجبار به خريد ماشين‌آلات دست دوم و در برخي موارد بي‌كيفيت چيني روي آورده‌اند.ماشين‌آلاتي كه به واسطه تعامل ايجاد شده بين فروشندگان خارجي و دلالان داخلي و عدم امكان قيمت‌گذاري صحيح آن، به دليل نياز معدنكاران به تجهيزات براي تداوم بقا، با قيمت‌هايي گزاف به معدنكار ايراني فروخته مي‌شوند.ورود ماشين‌آلات دست دوم معدني در اواخر دولت دهم شكل قانوني به خود گرفت. در آن زمان وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخشنامه‌اي از صدور مجوز براي واردات ماشين‌آلات معدني با عمر حداكثر ۱۰ سال خبر داده بود. موضوعي كه در همان ايام اعتراضات گسترده‌اي را از سوي توليد‌كنندگان و نمايندگان شركت‌هاي خارجي معتبر به همراه داشت. 

نعمت‌بخش:به‌گونه‌اي كه احمد نعمت‌بخش، دبير انجمن خودروسازان گفته بود: در حال حاضر توليدكنندگان بزرگي در كشور در اين زمينه فعاليت مي‌كنند، بنابراين در شرايطي كه بيشتر ماشين‌آلات معدني در داخل كشور توليد مي‌شوند صدور مجوز واردات ماشين‌آلات دست دوم نوعي بي‌توجهي به توان داخلي است.دبير انجمن خودروسازان همچنين معتقد بود: معمولا از ماشين‌آلات معدني به صورت ۳ شيفته استفاده مي‌شود. بنابراين وقتي عمر يك ماشين معدني سنگين ۱۰ سال تعيين مي‌شود به معناي آن است كه ماشين فوق به اندازه ۳۰ سال كار مفيد انجام داده و عملا فرسوده است. وي تاكيد كرده بود: مسلما اگر ماشين‌آلات معدني دست دوم از وضعيت فني مناسبي برخوردار بودند شركت دارنده آن تمايلی براي فروش نداشت و خودش استفاده مي‌كرد. سجاد غرقي:

اين جمله سجاد غرقي مديرعامل شركت معدني متما و عضو اتحاديه توليدكنندگان و صادركنندگان مواد معدني ايران كه از فعالان بخش سنگ‌آهن نیز هست، در پاسخ به سوالی در رابطه با دليل استفاده از ماشين‌آلات معدني توليد داخل است.وی مي‌گويد: ما در داخل كشور امكان توليد تمامي تجهيزات مورد نياز معادن را نداريم، بنابراين چاره‌اي جز خريد از بازارهاي جهاني وجود ندارد. وي گفت: در چند سال اخير و به واسطه مشكلات اقتصادي كه در نتيجه تحريم‌ها ايجاد شده، اكثر شركت‌هاي بزرگ و برندهاي صاحب‌نام توليد‌كننده تجهيزات و ماشين‌آلات سنگين و فوق‌سنگين معادن از فروش كالاهاي خود به معدنكاران ايراني خودداري كرده و فعالان اين بخش به ناچار براي ارزان‌تر تمام شدن قيمت‌ها، فعاليت خود را با ماشين‌آلات فرسوده و دست دوم ادامه مي‌دهند. غرقي در ادامه با عنوان اينكه دولت مي‌تواند با امتيازدهي به معادن ضمن جلوگيري از گسترش واسطه‌گري در فروش تجهيزات دست دوم به توسعه و سرمايه‌گذاري در بخش معادن كمك كند، اعلام کرد: هرچند خريد تجهيزات و ماشين‌آلات معدني نو با عمر مفيد ۳ تا ۵ سال -كه استاندارد لازم براي يك دستگاه است- به دليل اعمال تحريم‌ها با مشكل مواجه است اما خريد تجهيزات نو از برندهاي معتبر با صرف هزينه‌هاي بالاتر امكان‌پذير است. بنابراين در شرايطي كه معادن به دليل پرداخت هزينه‌هاي مختلف با مشكل نقدينگی مواجه هستند، ترجيح مي‌دهند با خريد تجهيزات دست دوم به فعاليت ادامه دهند به گونه‌اي كه هم‌اكنون در برخي معادن شاهد حضور ماشين‌آلاتي با عمر بيش از ۲۰ سال نيز هستيم. عضو اتحاديه توليد‌كنندگان و صادركنندگان مواد معدني ايران با عنوان اينكه دولت مي‌تواند با امتيازدهي به معادن موجبات گسترش و توسعه معادن را فراهم آورد، عنوان کرد: دولت با معافيت گمركي كه بر اساس ميزان و ظرفيت بهره‌برداري به معادن مي‌دهد، مي‌تواند از معدنكاران براي تهيه تجهيزات و ماشين‌آلات مورد نياز خود حمايت کند. وي در پاسخ به اينكه در اين صورت امكان سوءاستفاده برخي معادن و فروش تجهيزات در بازار آزاد فراهم خواهد آمد، گفت: ممكن است برخي افراد از اين امتياز به عنوان منبعي براي كسب درآمد استفاده كند اما دولت مي‌تواند به مكانيزم‌هاي نظارتي روي آورد. غرقي در پاسخ به اينكه برخي مديران خودروسازي معتقدند توليدات داخلي كفاف نياز داخل را مي‌دهد، بیان کرد:من معتقدم صنايع داخلي بايد در يك شرايط واقعي رشد كنند، نه‌اينكه با جلوگيري از واردات و ايجاد بازار انحصاري يكه‌تاز ميدان باشند. ضمن آنكه بايد توجه داشت توليدات داخلي فقط در برخي موارد قابليت رقابت دارند و به لحاظ ميزان توليد و كيفيت، امكان برآوردن تمام نياز معدنكاران را ندارند. قاسمي:
قاسمي كه نمايندگي شركت ژاپني كوماتسو را دارد، درباره وضعيت خريد و فروش ماشين‌آلات معدني به «كسب‌وكار» مي‌گويد: هم‌اكنون فروش ماشين‌آلات ژاپني كوماتسو كه از برندهاي معتبر جهاني است در داخل كشور به دليل اعمال تحريم‌ها از سوي دولت ژاپن به صفر رسيده است و هم‌اكنون فعاليت شركت‌ها به ارائه خدمات پس از فروش و تعمير و نگهداري و در برخي موارد فروش قطعات محدود شده است. وي در ادامه آخرين دستگاه فروخته شده از سوي اين شركت را مربوط به حدود ۲ سال قبل دانست و افزود: اين فروش در حالي صورت گرفت كه وارداتي از كشور سازنده نداشتيم و دستگاه فوق نيز كه از ماشين‌آلات سبك بود، جزو موجودي شركت بوده است. بنابراين طبق تعهدات شركت براي ارائه خدمات پس از فروش ۱۰ ساله مجبور به ادامه فعاليت هستيم. وي درباره تامين قطعات توضیح داد: وضعيت به گونه‌اي است كه براي تهيه قطعات نيز با مشكلات متعددي مواجه هستيم به گونه‌اي كه شركت ژاپني هنگام خريد قطعات تفاوتي بين شركت نماينده و خريدار آزاد قائل نشده و حتي تخفيفاتي را كه بر اساس قرارداد موظف به پرداخت به شركت نماينده است را نيز منحل كرده است. قاسمي درباره ماشين‌آلات دست دوم گفت: وقتي ماشين‌آلات نو امكان ورود ندارند طبيعي است كه متقاضيان براي تداوم فعاليت به خريد ماشين‌آلات دست دوم روي آورند. هرچند در بازار كنوني ماشين‌آلات معدني شاهد حضور گسترده نمونه‌ها و برندهاي چيني هستيم كه البته به جز چند برند محدود مابقي از كيفيت چندان مطلوبي برخوردار نيستند اما همين محصولات بي‌كيفيت چيني هم به دليل آنكه بيشتر در زمينه توليدات ماشين‌آلات سبك فعاليت دارند نياز معدنكاران را برآورده نمي‌كند
 

← بازدید: 1075 مرتبه← بازگشت به آرشیو اخبار